27.09 „Ubu Rex” Krzysztofa Pendereckiego

Już we wrześniu niezwykłe dzieło Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Janusza Wiśniewskiego.

Ubu Rex

Krzysztof Penderecki

Kierownictwo muzyczne Wojciech Michniewski

Inscenizacja i reżyseria Janusz Wiśniewski
Scenografia Janusz Wiśniewski
Choreografia Emil Wesołowski
Przygotowanie Chóru Anna Michalak
Przygotowanie solistów – pianiści korepetytorzy Tetyana Dranchuk, Olena Skrok

Premiera 27 września 2013

Obsada:

Ojciec Ubu Jacek Laszczkowski
Matka Ubu Karolina Sikora
Król Wacław Daniel Borowski
Królowa Rozamunda Anna Mikołajczyk

Synowie Króla:
Bolesław Karolina Karcz
Władysław Tomasz Raczkiewicz
Byczysław Hubert Walawski

Car Mieczysław Milun, Marian Kępczyński
Bardior Piotr Nowacki
Generał Lascy Paweł Konik
Stanisław Leszczyński Jacek Batarowski

Siedmiu Chamów:
Piła Anna Fabrello
Kotys Ryszard Minkiewicz
Żyron Ryszard Morka
Czwarty Cham Aleksander Kunach
Piąty Cham Tomasz Rak
Szósty Cham Wojciech Jurga

Posłaniec Maksym Kohyt

oraz
Bałtycki Teatr Tańca, Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej
dyrygent Wojciech Michniewski

 

Opera Bałtycka po latach przygotowań i prób zaprezentowania dzieła Krzysztofa Pendereckiego doczekała się możliwości zmierzenia się z jednym z najważniejszych tytułów w światowej muzyce współczesnej. To dzieło ma już bogatą tradycję realizacji na polskich scenach operowych. Znakomita premiera Krzysztofa Nazara w Krakowie za dyrekcji Ewy Michnik, pełna rozmachu realizacja Krzysztofa Warlikowskiego i Jacka Kaspszyka w Operze Narodowej – to tylko dwa najważniejsze przykłady.

My powierzyliśmy kierownictwo muzyczne Wojciechowi Michniewskiemu, który jest niekoronowanym królem wykonań muzyki współczesnej w Polsce, a jednocześnie sprawdzonym przyjacielem i doradcą naszej Opery Bałtyckiej. Autorem inscenizacji i scenografii będzie jeden z najwybitniejszych ludzi teatru europejskiego Janusz Wiśniewski. Ten tajemniczy i konsekwentny artysta przez wiele lat kierował Teatrem Nowym w Poznaniu, gdzie powstała większość jego autorskich spektakli. Realizował je również na wielu scenach Europy, a ostatnia jego mistrzowska premiera w Teatrze Polskim w Warszawie pokazała, że wciąż należy do ścisłej czołówki twórców, którzy przemawiają w teatrze nie tylko wstrząsającymi obrazami, ale również wielką siłą moralizatorską dającą nam nadzieję, że w chaosie wartości dzisiejszego świata wciąż istnieje jasna wykładnia odwiecznej walki dobra ze złem, a to przecież najważniejszy temat sztuki od początku świata aż po jego kres.

Doniosła, jak się spodziewam, realizacja opery Krzysztofa Pendereckiego Ubu Rex tych znakomitych twórców i najlepszych, na jakich nas stać, wykonawców wspieranych przez nasze cudowne zespoły Chóru i Orkiestry, niech będzie hołdem złożonym wielkiemu kompozytorowi przez Operę Bałtycką w roku jego imponującego jubileuszu. Będziemy go obchodzili w całym kraju, bo to prawdziwe święto polskiej kultury i światowej muzyki.

Marek Weiss

Dodaj komentarz