„Sny Mirona” Teatru Snów na festiwalu Literacki Sopot

 

Molo w Sopocie, Plac przed fontanną

17 sierpnia, 20.30

„Sny Mirona” to inspirowany poezją Mirona Białoszewskiego (w tym roku przypada 30-a rocznica śmierci poety) spektakl plenerowy Teatru Snów ze specjalnie skomponowaną i wykonywaną „na żywo” muzyką Kompanii Mololo. Występ odbędzie się na placu przed fontanną.

„Śni mi się Kołdra na niebie, Śpi za mnie.”

Po lewej stronie na łóżku, wysoko, prawie w niebie, leży, siedzi mężczyzna – narrator. W środku milcząca fontanna ale z potencją. Przed nią zatańczą Madonny. Po prawej grupa muzyków.

W tle Dom Zdrojowy, który rozświetli się czasem błękitem lub zielenią. Wokół fontanny pojawiają się białe rzeźby. Niechętnie będą zmieniać pozycje aż wreszcie ruszą w pielgrzymce.

Narrator będzie śnił na jawie i mieszać będą się poetyckie obrazy z konkretem codzienności. Będzie wędrował na szczudłach ponad sprzętami pośród których, wcześniej roztaczał swoje wizje. Będzie kreował swój świat, tak bliski naszemu. Z marzeniami i próbami pokonania ograniczeń. Pojawią się żagle, latawce i monstrualne rowery. Postacie między niebem a ziemią. Będzie też łóżko na kołach, pływające po ziemi i zwyczajne meble: stół i krzesła.

„fruwam fruwam na trapezach przyśnień jestem wszystkimi i bywam wszystkimi rzeczami ale nie tobą byle nie tobą”

Pochód powędruje do nieba, prawie, bo skończą się schody ale my widzowie pozostaniemy z nadzieją, że ci wędrujący trafią tam jednak, kiedyś. A wysokie schody zachęcą do wstępowania.

„Zobaczę teraz na swoim nowym punkcie W niebie z łóżkiem, czy to prawda.” I fontanna ujawni wreszcie swoje możliwości i tryśnie życiem.

Teatr Snów

Gdański Teatr Snów został założony z inicjatywy Zdzisława Górskiego w 1983 roku. Jest uznawany za jeden z najoryginalniejszych polskich teatrów ulicznych. Poetyckie spektakle reżyserowane przez Zdzisława Górskiego były wystawiane na wielu festiwalach w Polsce (m.in. Reminiscencje Teatralne w Krakowie, Łódzkie Spotkania Teatralne, Malta w Poznaniu, Sztuka ulicy w Warszawie, Feta w Gdańsku) i na świecie – w Archangielsku, Petersburgu, Bukareszcie, Awinionie, Brnie, Delft, Edynburgu, Gandawie, Kijowie, Kiszyniowie, Stockton, a także w Czechach, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech.

Kompania Mololo

Teatrowi Snów będzie towarzyszyć zespół w składzie:

Marcin Kulwas – gitara, loopy, kompozycje Michał Cieśliński – perkusjonalia Emil Miszk – trąbka Marcin Stefaniak – saksofon Jarosław Stokowski – kontrabas Tomasz Paszko – perkusja

Foto: Adam Bogdan, więcej zdjęć w galerii

Dodaj komentarz